תאריך עברי

יום ראשון, 9 באוקטובר 2011

ynet אחרי 500 שנה: שוב תפילות יום כיפור בקורדובה - יהדות

מאז גירוש ספרד לא נשמעו בעירו של הרמב"ם תפילות יהודים. יוזמה מקומית פועלת לחידושן, לא הרחק מבית הכנסת העתיק

יואב גלזנר, קורדובה

פורסם: 21.09.11, 13:33

בעוד כשבועיים יתחדשו תפילות יום הכיפורים באחת הערים שהובילו את "תור הזהב" של יהדות ספרד – קורדובה שבחבל אנדלוסיה.


התפילות בעיר הולדתו של הרמב"ם לא נשמעו בבית הכנסת שבעיר למעלה מ-500 שנים, מאז גירוש ספרד ב-1492. אתמול (יום ג') הובאו לבית הכנסת שבמקום מחזורי תפילה לקראת יום הכיפורים, בסיוען של כמה קהילות יהודיות מהעולם.


"אני חושב שהתפילות ביום הקדוש הזה הן חובה עבור כל יהודי, לא רק כאן בקורדובה, אלא בכל מקום בעולם", אמר ל-ynet חיים קסס, יליד קורדובה שעומד מאחורי היוזמה. הוא הבטיח כי מדובר בחידושה של מסורת, שתימשך גם בעתיד.

קסס, שעוסק בשנים האחרונות בשימור המורשת היהודית שבעיר, מכין בימים אלה לקראת החגים את בית הכנסת שנבנה במרכז "קאסה דה-ספרד", כ-30 מטרים בלבד מבית הכנסת העתיק ברובע היהודי. המרכז הוא למעשה מוזיאון למורשת היהודית, ומארח בין היתר קבוצות תלמידים מהארץ ומהעולם לפעילות חינוכית על אודות תור הזהב.

לדברי קסס, בשלב זה לא ניתן לערוך את התפילות בבית הכנסת העתיק הנמצא בסמוך, זאת מאחר שהמקום מהווה אתר תיירות המנוהל בידי ממשלת אנדלוסיה, ומבקרים בו כ-2,000 איש מדי יום.

תפילת יום הכיפורים תיערך בנוכחות קבוצות סטודנטים יהודים מהעולם, ויהודים תושבי חבל אנדלוסיה. ב"קאסה דה-ספרד" מספרים כי קהילה זו מונה כ-100 אנשים, וחלקם משתתפים בפעילויות השונות שנערכות במרכז היהודי. התפילות ייערכו לגברים ונשים ללא הפרדה, בין היתר בשל התנאים הפיזיים במקום.


לאה נצר, שמביאה קבוצות תלמידים ומורים לעיר במסגרת "החברה הגאוגרפית", סיפרה ל-ynet כי הוצאת ספרים ממקסיקו היא שתרמה את מחזורי התפילה שהובאו לבית הכנסת, ואלה מותאמים במיוחד לקהל דוברי ספרדית. ספר התורה שבבית הכנסת החדש נתרם על ידי קהילת יהודי מרקש.

הכותב הוא אורח "החברה הגאוגרפית" ואל-על בספרד.

תגיות: רמב"ם | יום כיפור | תפילהynet אחרי 500 שנה: שוב תפילות יום כיפור בקורדובה - יהדות:

'via Blog this'

תגובה 1:

  1. איזה יופי, אלו באמת חדשות שמשמח לקרוא לשם שינוי. מקווה שבית הכנסת יהיה מלא תמיד מעכשיו. תמיד רציתי לבקר באנדלוסיה, עכשיו אסמן לי על כל המפות שיש לי לא לשכוח לבקר בקורדובה.

    השבמחק